cięcie cegły

Skąd pozyskać cegły do wystroju wnętrz?

Trendy wystroju wnętrz wciąż ulegają zmianom. Dotyczy to zarówno mebli, jak i materiałów wykończeniowych: drewno, metal, ceramika, szkło, kamień itd. Tych obecnie na rynku jest multum. Można dowolnie mieszać i łączyć tworzywa, tworząc tym samym zupełnie nowe i niepowtarzalne style. Największym hitem ostatnich lat jest cięta cegła, widniejąca na wewnętrznych ścianach wielu polskich domów.

Równe cięcie cegły

cięcie cegłySkąd wziąć taką cegłę i co zrobić, by nadawała się na dekorację mieszkania? Naturalną, starą cegłę pozyskuje się z rozbiórki starych budynków. Jej zdobycie nie należy do najprostszych, dlatego cena cegły rozbiórkowej jest dosyć wysoka. Przed położeniem cegieł na ścianie należałoby je umyć (najlepiej kilka razy) i zaimpregnować, by zapobiec kruszeniu. Ponadto należy mieć na uwadze, że nie każda stara cegła będzie nadawała się do cięcia – niektóre po przecięciu skruszą się, przez co nie będą się nadawały do użytku. Dokładne cięcie cegły nie należy do łatwych zadań, dlatego warto zlecić je specjaliście lub kupić już gotowe, pocięte cegły. Bezpieczniejszą i tańszą opcją jest kupno gipsowych płytek, doskonale imitujących wygląd starej cegły. Płytki te wyglądem zupełnie nie odstają od naturalnych cegieł.

cięcie cegłyPonadto nie jest konieczne cięcie ich, co bardzo ułatwia pracę. Montuje się je praktycznie tak samo, jak zwykłe, ceramiczne płytki. Ponadto dostępne są w różnych kolorach. Najpopularniejsze są oczywiście czerwone, ale istnieją również białe i szare – idealnie pasujące do wystroju mieszkania w stylu glamour. Ręcznie wykonane płytki o nieregularnej strukturze wyglądają bardzo naturalnie, a przy tym nie wymagają tak dokładniej impregnacji, jak naturalna cegła. Oprócz naturalnie wyglądających płytek imitujących stare cegły istnieją również gładkie, ceramiczne płytki oraz panele gipsowe, mające jedynie przypominać wyglądem cegły. Ich struktura nie jest już tak nieregularna, jak płytki gipsowe, przez co nie wyglądają tak naturalnie. Dla osób, które nie mają ochoty montować na ścianie płytek, a wciąż chcą w swoim mieszkaniu choć minimum imitacji cegły, poleca się tapety z motywem przedstawiającym ceglastą ścianę. Choć grafika 2D nie wygląda tak imponująco, jak ściana obłożona naturalną cegłą lub jej imitacją, tapeta jest z pewnością łatwiejsza do utrzymania w czystości i łatwiejsza do montażu niż prawdziwa cegła.

Cegły na ścianie już od dłuższego czasu górują jako niepodważalny hit mody wystroju wnętrz. Własnoręczne zebranie ich i obrobienie, a następnie zainstalowanie na ścianie wymaga jednak złożenia wiele wysiłku i czasu. Dlatego warto kupić gotowe, pocięte cegły od specjalizujących się tym firm lub zdecydować się na kupno gipsowych płytek imitujących prawdziwą, starą cegłę.