Kamery IR

Skuteczność i funkcjonalność kamer termowizyjnych IR

Jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, kamery termowizyjne nie były tak rozpowszechnione po wszelkich rynkach usług, jak możemy zauważyć dnia dzisiejszego. Zazwyczaj korzystało z nich głównie wojsko, które decydowało się na bardzo zaawansowany sprzęt pozwalający działać żołnierzom nawet w najciemniejszych warunkach.

Kilka słów o kamerach IR

Kamery IR

Termowizja pozwala na wyłapywanie promieniowania podczerwieni z obiektów na całkiem sporą odległość, więc wykorzystywali taki sprzęt na swoją przewagę. Z czasem jednak zaczęto eksperymentować z jej zastosowaniem i tak pojawiły się na rynku coraz to większe przedsiębiorstwa, zajmujące się wytwarzaniem takiego sprzętu, jak chociażby firma FLIR. Odnaleźli odpowiednie zapotrzebowanie na dany rodzaj sprzętu, umożliwiając wyposażenie się od najprostszych kamer termowizyjnych po te najbardziej zaawansowane, które stosowaną są chociażby w medycynie. Najczęściej jednak można napotkać na nie w aspektach związanych z badaniem maszyn i ich funkcjonalności. Jest to chociażby jedyny sposób na diagnostykę przeprowadzaną podczas sprawdzania kotłów grzewczych czy pieców hutniczych, których wysoka temperatura znacząco uniemożliwia zastosowanie innych metod pomiarowych. Kamery IR umożliwiają sprawdzenie sposobu utrzymywania ciepła z dalszej odległości, gdzie dokładnie przekonamy się o rozkładzie temperatury. Należy jednak zwrócić uwagę, że przy takich specjalistycznych działaniach, nie wszystkie kamery będą w stanie sobie poradzić. Przede wszystkim detektor powinien posiadać dodatkową funkcję filtrowania rzecz tak, aby kamera termowizyjna ignorowała promieniowanie należące do ognia. W przypadku zabudowań, w zależności od stopnia zaawansowania danego zlecenia, idealnie sprawdzi się nawet tańsza kamera FLIR, która pozwoli wygenerować obraz oparty na odbitym promieniowaniu podczerwieni. Ciekawym jest jednak fakt, że kamery termowizyjne nie są jedynym elementem, który otrzymamy w pakiecie od firmy FLIR, ale także możemy liczyć na dodatkowe możliwości obróbki całego obrazu. Analiza obrazów termograficznych może nie należeć do najprostszych, dlatego producent dorzuca bardzo intuicyjne i funkcjonalne oprogramowanie, które może być przeznaczone na specjalne systemy operacyjne lub przeglądarki internetowe.

Z drugiej strony, firma także zapewni odpowiednie przeszkolenie pracownikom w zakresie obsługi kamer termowizyjnych w takich branżach jak przemysł, budownictwo czy energetyka. Dzięki nim będziemy mogli się dowiedzieć, jak poprawnie korzystać ze sprzętu, oraz jak odczytywać otrzymane sygnały, aby nie dopuścić do żadnych awarii, które mogłyby mieć poważne konsekwencje.