Kobieta na ławce

Solidna mała architektura w przestrzeni miejskiej

W przestrzeni miejskiej ważne są szczegóły, których niektórzy mieszkańcy nawet na co dzień nie zauważają, gdyż są to na tyle oczywiste elementy, że już niemal niewidoczne. Projektując teren publiczny w centrum miasta, w którym ma się odbywać największy ruch pieszy i pojazdów musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które będą spełniały podstawową funkcję, jaką jest bezpieczeństwo, ale również usprawnią poruszanie się, uprzyjemnią nam czas i sprawią, że miasto będzie wyglądało po prostu ładniej. Na co zwracać uwagę, dostosowując przestrzeń miejską do użytku mieszkańców?

Nowoczesne kosze na śmieci w miastach

Park miejskiNiezależnie, czy mówimy o parku, rynku czy Starym Mieście, powinniśmy zadbać o jak największą liczbę ławek. Mieszkańcy lubią spacerować po centrum i czasem zrobić przerwę, by zjeść kanapkę czy wypić kawę. Należy więc zapewnić im wystarczającą ilość miejsca do odpoczynku i relaksu. Na rynku znajdziemy mnóstwo typów ławek, z podłokietnikami, z oparciem lub bez oraz z betonowym wykończeniem. Niekiedy siedziska ławkowe montowane są na murkach. Tam, gdzie ławki, tam i powinny znajdować się solidne betonowe kosze na śmieci. Dostępne są one w rozmaitych kształtach i wszystkie są wystarczająco pojemne. Jeśli w samym sercu miasta przewidujemy strefę parkingową, powinniśmy zadbać również o obecność słupków.Nie musimy się jednak ograniczać do klasycznych kształtów, bowiem obecnie znajdziemy na rynku naprawdę solidne i dobrze wyglądające wzory w kształcie kuli, sześcianu oraz innych figur.

Kobieta na ławceMożemy nawet zakupić kilka takich rodzajów i zamontować obok siebie w określonym porządku. Wówczas przełamiemy rutynę, a cała przestrzeń będzie wyglądała po prostu ciekawiej. Możliwości w zakresie projektowania mamy dużo więcej w przypadku parku, bowiem jest to strefa wolna od samochodów, sklepów i innych budowli. Możemy więc w całości skupić się na aranżacji terenu pod użytek typowo rekreacyjny. Oprócz ławek i koszy na śmieci, musimy brać pod uwagę obiekty, przy których mieszkańcy będą mogli autentycznie wypocząć i sensownie spożytkować czas. Jeśli stawiamy plac zabaw, zadbajmy, aby zaraz obok pojawiła się plenerowa siłownia. Dzieci będą swobodnie się bawiły, podczas gdy rodzice skorzystają z przyrządów do ćwiczeń i jednocześnie będą mogli pilnować swoich maluchów.

Jeśli park dysponuje odrobiną polanki pod gołym niebem, można urządzić w niej strefę piknikową z altankami, stołami, ławkami oraz kamiennym grillem. Tak wyposażony park będzie tętnił życiem przez całe lato. Możliwości jest całe mnóstwo. Wystarczy jedynie odpowiedni teren dostosowany do określonych aktywności.