odbojnice ścienne

Stosowanie odbojnic ściennych

Odbojnice ścienne służą do ochrony ścian przed zabrudzeniami lub uszkodzeniem. Są stosowane w budynkach, gdzie na co dzień panuje duże natężenie ruchu. Dzięki nim pomieszczenia na dłużej zachowują estetyczny wygląd, bez potrzeby przemalowywania i remontowania. Jest to szczególnie korzystne w miejscach użyteczności publicznej, gdzie na czas renowacji trzeba by wyłączyć z użytku część pomieszczenia.

Odbojnica zabezpiecza ściany

odbojnice ścienneMożemy wyróżnić odbojnice płaskie, wypukłe i narożne. Płaskie odbojnice to zazwyczaj prostokątne płaty z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które chronią nawierzchnie przed zabrudzeniem lub zarysowaniem. Stosuje się je w miejscach, które są szczególnie narażone na uszkodzenie, np.: przy krzesłach i stołach na stołówkach, w poczekalniach itp. Zwykle odbojnice takie posiadają zaokrąglone brzegi na górze i na dole materiału. Odpowiednio dobrany materiał będzie nie tylko praktyczny, stanie się też dekoracyjnym elementem wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem są estetyczne odbojnice ścienne ze stali nierdzewnej. Są jeszcze mocniejsze i bardziej wytrzymałe niż ich odpowiedniki z innych tworzyw. Stąd zaleca się ich stosowanie w miejscach szczególnie uczęszczanych. Zastosowanie stali nierdzewnej dodaje im też właściwości higienicznych, więc na korzystanie z nich często decyduję się placówki medyczne.

odbojnice ścienneChronią powierzchnie ścian i drzwi przed uszkodzeniami mechanicznymi i są łatwe w czyszczeniu. Odbojnice wypukłe tworzą rodzaj estetycznej poręczy, która dodatkowo amortyzuje uderzenia krzesłami, drzwiami itd. Dzięki temu spełniają swoją główną funkcję ochronną ścian i drzwi, dodatkowo pomagają w przemieszczaniu się. One również są szczególnie stosowane w placówkach medycznych, gdzie pomagają w pewnym poruszaniu się chorym pacjentom. Stąd często są nazywane odbojnicami medycznymi. Dobór odpowiedniego koloru i materiału sprawi, że prócz funkcji praktycznych, będzie to też estetyczny element dekoracji. Narożne odbojnice spełniają wszystkie powyższe funkcje, ale są specjalnie dostosowane do ochrony narożników. Również wśród nich znaleźć można te wykonane ze stali nierdzewnej. Dodatkowo każda z odbojnic świetnie sprawdza się w maskowaniu nierówności ścian i ich narożników. Odbojnice stosuje się głównie w biurach, szkołach i placówkach medycznych.

Pomagają w ochronie ścian, maskują jej niedoskonałości i pomagają zachować czystość. Montaż odbojnic jest bardzo prosty. Zwykle w tym celu stosuje się klej lub bardzo mocną, piankową taśmę dwustronnie klejącą. Zwykle montaż jest możliwy do samodzielnego wykonania, należy jedynie zapoznać się z instrukcją klejenia danym produktem.