Studnia głębinowa

Studnia głębinowa i dobór pompy

Mówiąc o studni, większość z nas oczyma wyobraźni widzi tradycyjną okrągłą studzienkę, w której umieszczone jest wiadro na linie – za pomocą kołowrotka napełnione wodą wiadro przyciągamy z dołu studni na zewnątrz. To obraz, który można już wręcz uznać za archetyp. Tymczasem czasy się zmieniają – a wraz z rozwojem technologii przychodzą nowe rozwiązania.

Najlepsza pompa do studni głębinowej

Studnia głębinowaTeraz takiej tradycyjnej studni kopanej już chyba nigdzie nie spotkamy, może jedynie na jakiejś zapadłej wiosce całkowicie odizolowanej od świata. Najczęściej nie ma już problemów z przyłączeniem gospodarstwa domowego do ogólnomiejskiej sieci wodociągowej, dlatego mało kto decyduje się na własną studnię. Jeśli jednak to się zdarzy, nie będzie to studnia kopana, a głębinowa. Do jej wywiercenia służą specjalne maszyny – wiertnice, które pozwalają na wykonanie wywiertu na głębokości nawet 10 metrów! Głębokość studni kopanej zazwyczaj jest taka duża z tego względu, że należy przekroczyć warstwę wodonośną, aby dostać się do wody głębinowej. W ten sposób pompa studni nie będzie pobierać wody gruntowej, która jest zanieczyszczona na przykład przez piasek, kamyki, pyły czy liście. I oczywiście przez owady, które przez przypadek do takiej studni padną. Woda głębinowa jest wyjątkowo czysta i to sprawia, że jest naprawdę wartościowa.

Studnia głębinowaPrzygotowany wywiert, w którym zostaje umieszczona rura, jest odpowiednio zabezpieczony przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi, dlatego nawet wraz z upływem czasu jakość tej wody nie będzie spadać. Jeśli zdecydujemy się na studnię głębinową do gospodarstwa domowego, będziemy musieli także zastanowić się nad doborem odpowiedniej pompy. Jeśli chodzi o najlepsze studnie głębinowe na Śląsku, to tutaj najczęściej wybierane są pompy samozasysające. To dlatego, że nie wymagają one żadnej pracy ze strony użytkownika – działają całkowicie automatycznie. Ponadto ich cena jest niewysoka. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że sprawnością nie grzeszą – to znaczy, niestety stosunek między zużyciem energii a ilością przepompowywanej wody, jest zdecydowanie niekorzystny. To rozwiązanie sprawdzi się jednak na przykład na działce, gdzie nie bywamy codziennie, więc i nie codziennie korzystamy z wody.

Na działce też raczej nie powinna nam przeszkadzać głośna praca urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest też pompa zanurzeniowa – cicha i wydajna. Jej popularność wraz z czasem zdecydowanie wzrasta, ludzie zaczynają widzieć jej wyjątkowe zalety, dlatego z pewnością niedługo całkowicie wyprze pozostałe rozwiązania.