projekty wnętrz

Styl dla zakochanych w naturze

Szare blokowiska i szare chodniki przytłaczają. Nic więc dziwnego, że ludziom zależy na tworzeniu własnych oaz spokoju. Miejsc, w których będą mogli odzyskać energię przed kolejnym nadchodzącym dniem wypełnionym obowiązkami zawodowymi. Oczywiście takim miejscem najczęściej jest własny dom. W jaki sposób więc zaprojektować mieszkanie, aby było przytulne i kojarzyło nam się ze spokojem?

Dom bliżej natury – styl ekologiczny

projekty wnętrzWybór stylów aranżacji wnętrz jest naprawdę szeroki, jednak najczęściej najlepiej sprawdza się postawienie na prostotę. Zamiast udziwniać, poszukajmy prostego, ale atrakcyjnego rozwiązania, które będzie koić nasze zmysły. Może to być na przykład styl ekologiczny. Architekci oferujący projekty wnętrz z Warszawy mają dużą wprawę w aranżacji mieszkania w ten sposób. Nie zawsze jednak klienci decydują się na zaprojektowanie całego domu w jednym stylu – czasami wybierają styl ekologiczny jedynie do łazienki czy do salonu. Nie ma to znaczenia – zawsze będzie to przynajmniej jedno miejsce, w którym będziemy potrafili bez problemu odzyskać spokój. Czym więc charakteryzuje się styl ekologiczny, że jest tak bardzo polecany? Przede wszystkim chodzi o wykorzystanie jak największej ilości materiałów naturalnych. Zamiast tworzyw sztucznych, poszukujemy mebli oraz dodatków wykonanych z surowego drewna, kamienia lub z roślinnych włókien.

projekty wnętrzChodzi o jak najmniej przetworzone produkty. W cenie są także wszelkie przedmioty wykonywane ręcznie, nie maszynowo. Zamiast kupować stół ze sklepu z meblami, lepiej wybrać się do stolarza, który samodzielnie wykona dla nas dany mebel na indywidualne zamówienie. To też sposób na oryginalność, dlatego takie wnętrze, mimo że spokojne, wcale nie musi być nudne. Stonowane, spokojne kolory będą idealnie współgrały z dodatkami, na przykład w postaci koszyka na gazety, plecionego z wikliny. Można wykorzystać także ceramikę, bambus. Zamiast pokrywać ściany tapetami – lepiej pozostawić surową cegłę lub ewentualnie pomalować je na biało. Przy zabezpieczaniu drewna pamiętajmy zaś, aby korzystać z olejów lub wosków, nie zaś lakierów pełnych szkodliwych substancji chemicznych.

W ten sposób będziemy bliżej natury. Nawet jeśli na co dzień nie przejmujemy się zbytnio ochroną środowiska, przebywanie w takim ekologicznym mieszkaniu, z pewnością będzie wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie. Otaczanie się naturalnymi materiałami nas uspokoi. Dlatego jeśli mamy problem ze stresem i potrzebujemy miejsca pełnego spokoju, pomyślmy o zaprojektowaniu mieszkania w stylu ekologicznym.