układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Prace brukarskie nie są skomplikowane, choć składają się z kilku czasochłonnych etapów. Jeśli jednak upewnimy się wcześniej, że posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia, wówczas prace z pewnością przebiegną nieco szybciej. Jakie narzędzia będą więc potrzebne? Już samo podnoszenie kostki brukowej może wymagać zastosowania specjalnego sprzętu – są to tak zwane chwytaki ręczne oraz kleszcze.

Układanie kostki i jej przycinanie

układanie kostki brukowejPierwsze z narzędzi pozwala na szybkie i bezproblemowe podniesienie krawężnika czy kostki, pracownicy nie muszą się więc męczyć. W sklepie budowlanym natrafimy na chwytaki wzdłużne, boczne, a także poprzeczne – wybór zależy od tego, z jakiej strony wygodniej nam będzie podnosić dany element (znaczenie mają tutaj także warunki terenowe). Kleszcze również służą do podniesienia kostki, ich działanie jest proste – to dwa ruchome ramiona, które pracują jak dźwignia. Jeśli wybierzemy solidne, wysokiej jakości narzędzia, to z pewnością będą one posiadały uchwyt, który pozwoli na zamontowanie ich do koparki. W przypadku brukowania dużej powierzchni, będzie to dobre rozwiązanie, ponieważ nie zmęczymy się wówczas przy pracach. Samo przewożenie kostki także może wymagać specjalnych sprzętów, zwłaszcza jeśli musimy materiał przenosić na duże odległości. Wówczas dobrze być wyposażonym w wózki brukarskie, które posiadają szczęki zaciskowe. Ich zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku, dzięki czemu nie wypadnie on poza wózek podczas drogi.

układanie kostki brukowejUkładanie kostki brukowej z Sokołowa Podlaskiego może wymagać także zastosowania przecinaków lub gilotyny. To ważne w sytuacji, gdy będzie konieczne przycięcie danego elementu na konkretną wielkość. Za pomocą tych narzędzi zrobimy to bez najmniejszych problemów. Potrzebny może być także przymiar brukarski – wykorzystuje się go do trasowania kątów, z kolei liniał budowlany będzie niezbędny do wytyczenia prostych linii, dzięki którym będziemy mogli prosto i estetycznie ułożyć kostkę. Do zachowania prawidłowego kąta pracy posłuży z kolei kątownik. Oprócz tego warto wspomnieć o trzymaku, który pozwoli nam utrzymać element w jednej pozycji podczas jego przycinania. Gdy już przebrniemy przez układanie kostki brukowej, nie znaczy to, że już żadne narzędzia nie będą nam potrzebne. Czasami po latach eksploatacji może okazać się, że przydatny będzie na przykład łom brukarski.

Zdarzyć się może bowiem, że jedna z kostek obniży się, przez co wygląd posadzki będzie nieestetyczny. Na szczęście za pomocą łomu można wyważyć kostkę i nadać posadzce z powrotem atrakcyjny wygląd.