Wady i zalety ogrzewania gazowego w domu

Kotły gazowe są wciąż jednymi z powszechnie stosowanymi urządzeniami grzewczymi w Polsce. Ze względu na niską emisję spalin i substancji szkodliwych do środowiska są one bardziej ekologiczne od kotłów na paliwo stałe, jakim jest węgiel, czy ekogroszek.

Dobre kotły gazowe

kocioł gazowyJak każda instalacja i urządzenie domowe – kotły gazowe mają zwoje wady i zalety, które warto poznać jeszcze przed jego zakupem. Przede wszystkim należy poznać różnice między poszczególnymi rodzajami kotłów. Wyróżniamy kotły tradycyjne, kondensacyjne lub pulsacyjne. Kotły tradycyjne to najpopularniejsza opcja – dostępne są jako piece jedno- lub dwufunkcyjne, mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Piec ten zużywa dużo paliwa, dlatego nie sprawdzi się w budownictwie energooszczędnym. Kocioł kondensacyjny charakteryzuje się dużą wydajnością i atrakcyjną ceną. Pozwala na odzyskiwanie ciepła ze spalin gazowych, dlatego jest wydajniejszy od pieca tradycyjnego i jest od niego nieco droższy. Podobnie jak piec tradycyjny może występować w wersjach jedno- i dwufunkcyjnej, jednak zawsze posiada zamkniętą komorę spalania. Najbardziej zaawansowanymi urządzeniami są kotły pulsacyjne – spalanie odbywa się poprzez kondensację i pulsację, dzięki czemu koszty użytkowania pieca znacznie spadają. Jest to jednak najdroższa z dostępnych opcji na rynku, a koszt zakupu i instalacji kotła zwróci się dopiero po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach. Wśród zalet ogrzewania gazowego można wymienić wygodę użytkowania. Kocioł gazowy jest urządzeniem właściwie bezobsługowym – do jego poprawnego funkcjonowania wystarczy coroczny przegląd.

kocioł gazowyPracę urządzenia można zaprogramować dzięki automatyce, która umożliwia włączanie i wyłączanie się kotła, a także ustawienia temperatury. Kotły gazowe mogą być wykorzystywane nie tylko na potrzeby centralnego ogrzewania, lecz także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Współczesne kotły to urządzenia wysokosprawne i oszczędne. Obecnie stosuje się głównie urządzenia kondensacyjne, które umożliwiają osiąganie bardzo wysokich sprawności – powyżej 100%. Kotły gazowe są urządzeniami zajmującymi niewiele miejsca, które nie wymagają zagospodarowania miejsca na opał. Kotły gazowe nie należą do najtańszych inwestycyjne rozwiązań – szczególnie jeśli chodzi o przygotowanie kotłowni, a podłączenie do sieci gazowej może wiązać się z uciążliwymi formalnościami, dodatkowymi kosztami i pracą. Ogrzewanie gazowe, podobnie jak każde inne ma swoje wady i zalety. Wybierając sposób ogrzewania domu, warto je poznać i podjąć świadomą decyzję na temat metody grzewczej.

 Kotły gazowe bez wątpienia są urządzeniami wygodnymi w użytkowaniu. Są one ponadto uważane za jedne z najbardziej ekologicznych, gdyż nie emitują do środowiska niebezpiecznych zanieczyszczeń i szkodliwych substancji.