Rekuperator

Wentylacja z wykorzystaniem rekuperatorów

Projektując wentylację w domu jednorodzinnym warto pomyśleć także o możliwie jak największym odzyskiwaniu ciepła pochodzącego z powietrza. W tym celu stosuje się rekuperator montowany w instalacjach wentylacyjnych. W zależności od sposobu przekazywania ciepła wykorzystuje się różne konstrukcje: wykorzystujące czynnik pośredni służący do odprowadzanie ciepła oraz odprowadzające ciepło za pomocą płyt przegrodowych.

Rekuperatory filtrujące powietrze

RekuperatorCały proces ma za zadanie ograniczyć straty ciepła podczas procesu wentylowania jednocześnie zmniejszając zapotrzebowanie na dogrzewanie pomieszczeń. Wykorzystując nowoczesną wentylację można utrzymać wystarczającą temperaturę oraz świeże powietrze w każdym pokoju przez cały rok. Montując w nich rekuperatory dodatkowo dba się o filtracje powietrza oraz odzyskiwanie jak największej ilości ciepła z wychodzącego powietrza. Pozwala to zaoszczędzić między innymi ma ogrzewaniu, nie trując środowiska szkodliwymi substancjami. Powinno się je stosować zwłaszcza w nowoczesnych domach, które mogą uniknąć wilgoci na ścianach oraz starodawnych kominów wentylacyjnych. Wymaga to jednak odpowiednio wczesnego zaplanowania wprowadzenia takiej instalacji do domu – jeszcze na etapie budowy. Dzięki temu nie trzeba tworzyć dziur w ścianach oraz martwić się o uszkodzenie elektryki w mieszkaniu.

RekuperatorZnacznie poprawia to komfort mieszkania, ponieważ latem aby ochłodzić nieco pomieszczenia wystarczy załączyć wentylacje, unikając otwierania okien i wpadających owadów do środka. Poza tym otrzymujemy tylko schłodzone powietrze o niskiej zawartości substancji szkodliwych oraz kurzu. Całym systemem steruje się za pomocą małego wbudowanego komputera, który umożliwia regulacje intensywności nawiewu. Można dostosować go do swoich potrzeb zwiększając podczas intensywnego gotowania oraz zmniejszając na czas wyjazdów. Inwestując w rekuperator otrzymuje się zdrowe powietrze oraz dom pozbawiony owadów, pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów. Poza tym istnieje możliwość podłączenia do nich specjalnych urządzeń GWC pozyskujących energię z gruntu. Pozwala to zaoszczędzić na instalacji cieplnej, zwłaszcza przy wyborze pompy. Taka wentylacja jest najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza dla alergików, ponieważ wpuszczane powietrze zostaje oczyszczone ze zbędnych pyłków i kurzu.

Nie trzeba już podczas upalnego lata wietrzyć pomieszczeń z oknami otwartymi na oścież pozwalając owadom dostać się do środka. Jednocześnie oszczędza się na ogrzewaniu odzyskując sporą część ciepła z wentylowanego powietrza, zmniejszając częstotliwość załączania pieca w okresach grzewczych.