Rdzę i zgorzelinę, która znajduje się na powierzchni metalowej, można usunąć za pomocą metod mechanicznych. Wśród nich wymienia się między innymi oczyszczanie strumieniowo-ścierne, które pozwala na uzyskanie najlepszego efektu estetycznego. Choć profesjonalna nazwa tej metody może wielu osobom nic nie mówić, na pewno słyszały one o piaskowaniu – które jest potocznym określeniem tego procesu.
Kompresor olejowy – parametry dopasowane do piaskarki
Piaskowanie sprawdza się też przy usuwaniu lakierów czy żywic. Do przeprowadzenia oczyszczania konieczny jest specjalny osprzęt – pistolet oraz kompresor olejowy 200l do piaskowania. Drobinki piasku lub innego materiału ściernego, zostają rozpędzone przez strumień sprężonego powietrza, co pozwala na szlifowanie powierzchni i odpowiednie przygotowanie jej do malowania. Należy pamiętać, że kompresor powinien być dobrany pod konkretną piaskarkę – warto więc wybór skonsultować z doradcami danego sklepu z wyposażeniem pneumatycznym. Kompresory, w zależności od modelu, charakteryzują się bowiem różną wydajnością, mocą silnika, różnym ciśnieniem. Wysokość ciśnienia piaskowania zależy od stosowanego materiału ściernego oraz od tego, jaką powierzchnię chcemy oczyścić. W przypadku stali konieczne jest zwykle wyższe ciśnienie, niż podczas obróbki powierzchni drewnianej.
W ofertach producentów znajdują się kompresory olejowe do piaskowania, które odznaczają się kompaktową konstrukcją oraz estetycznym wyglądem. Choć sprężarki są proste w obsłudze, operator zawsze musi pamiętać o bezpiecznym użytkowaniu – istotne jest na przykład noszenie okularów ochronnych, aby uniknąć uszkodzenia wzroku przez odprysk materiału ściernego. Warto zadbać też o ochronę uszu, jeżeli dany kompresor odznacza się dość dużym poziomem hałasu. Jeżeli piaskowaniu podlega przedmiot o małych gabarytach, warto go odpowiednio umocować, gdyż podtrzymywanie przedmiotu ręką może zakłócać prawidłową obsługę kompresora. Kompresory olejowe znajdujące się w asortymencie producentów, składają się z kilku podstawowych elementów: to pompa, silnik i zbiornik na olej, a także manometr oraz włącznik ciśnieniowy. Przed podłączeniem kompresora do piaskarki, warto zwrócić uwagę na to, czy utrzymany jest właściwy poziom oleju w urządzeniu.
Tylko wówczas będziemy mogli być pewni prawidłowej pracy sprężarki. Operator podczas pracy, może skupić się całkowicie na wykonywaniu swojego zadania – na piaskowaniu, gdyż nowoczesne kompresory olejowe wyłączają się automatycznie po uzyskaniu maksymalnego ciśnienia. Podczas pracy można jednak regulować na bieżąco ciśnienie robocze.