rzeczoznawca - wycena nieruchomości

Wycena różnych nieruchomości

Kiedy chcemy sprzedać dom, hotel, sklep, czy inną nieruchomość to często nie wiemy jaką ustalić cenę. Wiemy ile daliśmy za budynek wiele lat temu, ale od tego czasu ceny mogły pójść w górę lub w dół. Każde modyfikacje i remonty także zmieniają wartość nieruchomości.

Warto zatrudnić rzeczoznawcę

wycena nieruchomości Można sugerować się cenami jakich oczekują inni sprzedawcy w okolicy, jednak nie zawsze znajdą się podobne oferty. W takim wypadku najrozsądniej jest poprosić o pomoc rzeczoznawcę majątkowego. Wtedy wiadomo, że rzetelna wycena nieruchomości w Warszawie lub innym mieście została przeprowadzona prawidłowo. Ekspert uda się z nami na miejsce, dokona pomiarów, wyliczeń i poda nam konkretny zakres ceny za jaką możemy wystawić budynek. Od czego zależy taka cena? Na pewno liczy się okolica i położenie. Jeśli budynek jest w centrum dużego miasta to będzie on droższy od tego położonego na obrzeżach, czy w dzielnicy uznawanej za podejrzaną. Jednak nieruchomość na przedmieściach nadal będzie kosztowniejsza niż ta na wsi. Każde miasto ma też swoje prestiżowe lokalizacje, wokół których skupiają się największe firmy. Tam ceny będą najwyższe, bo wiele osób marzy o tym, by mieszkać w luksusowej dzielnicy czy prowadzić tam swoje biuro.

rzeczoznawca - wycena nieruchomości Druga kwestia to wielkość i wykończenie nieruchomości. Im większa powierzchnia tym wiadomo – cena będzie wyższa. Jednak liczy się też jakość, czyli to w jakim stanie jest budynek i jakie wyposażenie zawiera. Na przykład duże biuro, ale bardzo zaniedbane, do remontu może być gorzej wycenione niż nieruchomość mniejsza metrażowo, ale świeżo odnowiona. W przypadku sprzedaży nieruchomości takiej jak hotel, sklep, czy restauracja do ceny będą wliczały się różne sprzęty. W hotelu to będą meble, w sklepie kasy i terminale, a w restauracji wyposażenie gastronomiczne, czyli sprzęt AGD. Przy wycenie oczywiście brany jest także fakt, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką lub innymi zobowiązaniami. Wtedy wartość spada. Jednak zdarzają się chętni na zakup, bo zwykle osoby sprzedające takie budynki są w trudnej sytuacji finansowej i są skłonne obniżyć ceny byle tylko dostać gotówkę i pozbyć się problemu.

Na wycenę nieruchomości wpływają takie czynniki jak jej położenie, wielkość, wyposażenie, czy obciążenie hipoteczne. Doświadczony rzeczoznawca na pewno poradzi sobie z określeniem ceny za dany budynek, bez względu na to czy jest to mieszkanie, dom jednorodzinny, czy też nieruchomość komercyjna. W wypadku chęci sprzedaży warto zatrudnić polecanego eksperta, rzetelnie wykonującego swoje obowiązki.