Wydajne maszyny tartaczne niezbędne w każdym tartaku

Jednym z najbardziej popularnych materiałów jest drewno. Wykorzystywane jest ono ze względu na szczególne cechy, jakie posiada. Można zaliczyć do nich dużą trwałość i twardość, odporność na uszkodzenia oraz łatwość przetwarzania. Jedną z najważniejszych zalet tego surowca jest jego ekologiczność.

Maszyny wykorzystywane w tartaku

maszyny tartacznePlastik, będący jednym z jego największych konkurentów, potrzebuje bowiem dziesiątek, a nawet setek lat, by ulec rozkładowi. Nawet recykling nie załatwia w tym wypadku problemu. Plastik jest znany ludzkości od niedawna, drewno jest natomiast cenione od wieków. Wykonywano z niego dawniej domy oraz inne budynki, statki, wozy, koła czy beczki. Do dziś drewno ma zresztą nadal duże znaczenie w wielu dziedzinach gospodarki. Z drewna wytwarzany jest też papier, zabawki czy węgiel drzewny. Ze względu na jego plastyczność wielu rzeźbiarzy tworzy swe pracę właśnie z drewna. Produkowane są z niego solidne i wytrzymałe meble, podłogi oraz stolarka drzwiowa i okienna. Wszystkie te produkty muszą jednak przejść długą drogę, która rozpoczyna się w lesie, a kończy w sklepie, gdzie oferowane są gotowe drewniane produkty. Drewno przetwarzane jest w dużych zakładach zwanych tartakami. Koniecznym ich wyposażeniem są wydajne maszyny tartaczne. Można zaliczyć do nich obtaczarki, które zajmują się obtaczaniem bali drewna na wałki.

maszyny tartaczneTak obrobione drewno wykorzystywane jest m.in. przy budowie domków letniskowych i różnego rodzaju ogrodzeń drewnianych, a także elementów placów zabaw dla dzieci. Ważną funkcję pełnią również obrzynarki jedno i dwustronne. Ich rolą jest jedno lub dwustronne poprzeczne cięcie desek z drewna o określonej długości. Bardzo ważne są też korowarki, których zadanie polega na oczyszczaniu różnych rodzajów drewna. Ta specjalistyczna maszyna oddziela korę od drewna właściwego, czyli pnia lub elementów korony konkretnego drzewa. W ten sposób otrzymuje się drewno tartaczne. Istnieje też wiele innego rodzaju urządzeń o specjalistycznym przeznaczeniu. Można wymienić wśród nich chociażby pilarki taśmowe, ostrzałki czy stoły montażowe do palet. Kluczową cechą wszystkich tych maszyn powinna być duża wytrzymałość i wydajność. Ich zakup nie jest bowiem tanią inwestycją.

Warto zatem sprawdzić wcześniej, czy sprzęt, który zamierzamy wybrać, posiada wymagane przez nas parametry. Dobrze jest zdecydować się na maszyny tartaczne sprawdzonego i renomowanego producenta. Będziemy mieć wówczas pewność, że posłużą nam ona na długo, a nasz tartak będzie dzięki nim funkcjonował prawidłowo.