Wykorzystanie kontenerów w transporcie lądowym

Metalowe kontenery są jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w dzisiejszych transportach. Oferują one bezpieczeństwo na niesłychanie wysokim poziomie i umożliwiają wykreowanie wewnątrz środowiska odpowiedniego dla transportowanych przedmiotów.

Transport kontenerów w sposób praktyczny

transport kontenerówPojemniki tego typu najczęściej kojarzone są z transportem morskim, gdzie umieszcza się je w masowych ilościach na kontenerowcach. Możliwy jest jednak także lądowy transport kontenerów, który także jest względnie często praktykowany. Szczególnie często używa się go przy przewożeniu materiałów szczególnie delikatnych, które mogłyby w łatwy sposób ulec zniszczeniu przy innych typach transportów. Najczęściej są to produkty typowo przeznaczone do branży usługowej, czy to trafiające do sprzedaży w sklepach, czy też bezpośrednio do użytku w miejscach usługowych. Przeciętny kontener jest w stanie przenosić około trzydziestu tysięcy kilogramów ładunku, co jest liczbą bardzo sporą. W przypadku transportu lądowego najczęściej przewożone są one na tirach posiadających specjalne naczepy przystosowane właśnie do przewożenia kontenerów w odpowiednio kontrolowanych warunkach. Naczepy tego typu posiadają systemy umożliwiające zablokowanie kontenera i skuteczne podtrzymanie kontenera w takcie transportu.

transport kontenerówDzięki temu staje się on całkowicie unieruchomiony, a całość nie stwarza zagrożenia w trakcie świadczenia usług tego typu. Istnieją także specjalne ciężarówki przeznaczone właśnie do transportowania kontenerów. Są one mniejszych rozmiarów od przeciętnego tira, a naczepa jest integralną częścią ich konstrukcji. W wielu przypadkach posiadają one siłowniki hydrauliczne, które umożliwiają manewrowanie kontenerem w lekkim stopniu. Najczęściej na zasadzie podnoszenia go w górę oraz w dół. Taka instalacja ułatwia rozładowanie takiej ciężarówki, gdyż po prostu łatwiej jest podnieść wyżej uniesiony kontener. Jest to wygodny i bardzo bezpieczny rodzaj transportu, jednak należy uważać na liczne regulacje z nim związane. Przede wszystkim, wszystkie kontenery użytkowane w transporcie lądowym posiadają określony limit wagi przewożonego towaru. Ważne jest jego nieprzekraczanie aby uniknąć kar i zwiększyć bezpieczeństwo przewożonego ładunku.

W takim transporcie możliwe jest także wykorzystanie kontenerów chłodniczych, które są w stanie przewozić chociażby spore ilości żywności bez przerywania obowiązkowego ciągu chłodniczego. Wykorzystanie kontenerów daje wiele możliwości, nie jest to rozwiązanie drogie, a zapewnia bezpieczeństwo towarów na wysokim poziomie.