agrotkanina

Wytrzymała agrotkanina — podstawa w ogrodzie

Jeśli posiada się niezagospodarowany, przydomowy teren zielony warto pomyśleć o jego metamorfozie. Każdemu przydałby się kawałek miękkiego trawniczka lub ciesząca oko rabata kwiatowa. Niezależnie od potrzeb, warto rozpatrzyć zmianę takiego terenu w ogród ozdobny. Jednak dla niektórych może być to wyzwaniem. Jakie wykonać prace, jak zabezpieczyć się przed chwastami — z czym to się wiąże i jak w ogóle zaplanować takie przedsięwzięcie jak założenie ogródka?

Agrotkanina — do czego służy?

agrotkaninaNajlepiej zacząć od podstaw — należy rozrysować sobie na kartce wstępny plan ogrodu. Istotne jest uwzględnienie istniejących już na modernizowanym terenie elementów. Pozwoli to na podjęcie decyzji, co można zostawić, a co koniecznie trzeba zlikwidować. Kolejnym krokiem jest wykarczowanie starych pniaków, usunięcie chwastów i ich korzeni oraz spulchnienie i wyrównanie terenu. Jest to ciężka praca, której lepiej jednak nie pomijać — pozwoli to w przyszłości na komfortową pracę w ogrodzie. Na tak przygotowanym gruncie można wyznaczyć strefy dla krzewów i drzew. Wtedy należy dokonać zakupu sadzonek. Przy sadzeniu roślin kluczowe jest zabezpieczenie ich materiałem przepuszczającym wodę lecz równocześnie zapobiegającym wzrostowi chwastów. Wytrzymała agrotkanina, o której mowa, pozwala na brak konieczności uciążliwego odchwaszczania ręcznego. Kiedy zastosuje się agrotkaninę można zrezygnować również z herbicydów, których każdy człowiek raczej unika. Na wierzch położonej tkaniny należy wyłożyć ozdobną ściółkę w postaci kory lub ozdobnego grysu bądź żwiru. Czym dokładnie jest agrotkanina? To mata wykonana z polipropylenu, która zbudowana jest z przeplatanych ze sobą włókien. Pozwala ona przede wszystkim, co było wspomniane już powyżej, na zabezpieczenie przed wzrostem chwastów. Zastosowanie takiego materiału pozwala zapomnieć o regularnym odchwaszczaniu czy stosowaniu środków chwastobójczych — dzięki czemu uniknąć można przypadkowego porażenia roślin ozdobnych.

agrotkaninaDodatkowo agrotkaniny, w zależności od rodzaju, pomagają nawet ograniczyć występowanie kretowisk — odpowiednia grubość takiej maty uniemożliwia wydostanie się kreta na powierzchnię. Tkaniny tego typu potrafią świetnie zatrzymywać wilgoć w glebie, która jest niezbędna dla komfortowego wzrostu roślin. Zastosowanie agrotkaniny równocześnie pozwala utrzymywać optymalną temperaturę gleby, co dla łatwo przemarzających gatunków roślin jest dobrym wsparciem. Można rozróżnić kilka kolorów agrotkaniny; zielony, brązowy i czarny. Zielona dobrze wtapia się w otoczeniu roślinności — wśród kęp ozdobnych traw lub blisko trawnika. Brązowa nadaje się w szczególności podczas stosowania ściółki pod postacią kory. Czarna tkanina idealnie sprawdza się w przypadku młodych sadzonek — czarna mata łatwiej się nagrzewa na słońcu i pozwala dzięki temu przyśpieszyć proces wegetacyjny rośliny. Po tym wszystkim przychodzi czas na sadzenie bądź sianie kwiatów oraz na wysiew trawnika. Można również zdecydować się na ten z rolki — trawnik tworzy się niemalże w jedną chwilę, ale cena takiego rozwiązania jest o wiele wyższa od trawnika wysianego. Niezależnie od wyboru trawnik będzie trzeba kosić i w razie potrzeby podlewać, równocześnie obserwując, jak reaguje na konkretną pielęgnację. Zakładanie ogrodu na własną rękę to nie lada wyzwanie — zawsze łatwiej jest zapłacić ekipie i mieć problem z głowy.

Jednak samodzielne przygotowanie terenu od podstaw, zakup i sadzenie roślin oraz wysianie trawnika może dać wiele satysfakcji. Dodatkowo dalsze prace odświeżające i pielęgnacyjne takiego ogrodu mogą stać się wręcz naszym hobby. Przebywanie wśród zieleni uspokaja i pozwala się zrelaksować. Z tego powodu warto mieć swój własny ogródek.