listwa przysufitowa

Zalety lekkich listew przysufitowych z XPS

Sztukateria wewnętrzna pełni niezwykle istotną rolę w wielu aranżacjach wnętrz. Styl klasyczny, angielski, francuski czy prowansalski nie mógłby odbyć się bez dzielących ściany elementów lub wysokich listew montowanych przy podłodze i suficie. Sztukateria przy suficie i podłodze znajduje coraz częstsze zastosowanie również we wnętrzach nowoczesnych – architekci wnętrz doceniają tego typu elementy przede wszystkim za ich walory estetyczne.

Ciekawe wzory listew

listwa przysufitowaDoskonałą alternatywą dla klasycznych dekoracji ściennych z gipsu są te wykonane z polistyrenu. Styropianowe listwy pełniące rolę sztukaterii mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim ich cena jest o wiele niższa niż w przypadku podobnych elementów wykonanych z innych materiałów. Mniejszy ciężar niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze łatwiejszy jest transport detali ze sklepu do mieszkania – w paczce może znaleźć się nawet kilkanaście sztuk, a i tak bez problemów uda nam się ją podnieść. Dodatkowo ułatwiony jest montaż detali, ponieważ nie trzeba ich długo dociskać do ściany w oczekiwaniu, aż klej wyschnie. Twardy polistyren jest lekki, jednak mimo tego ma stosunkowo twardą powierzchnię. To sprawia, że powierzchnię elementów jest trudno uszkodzić. Lekka listwa przysufitowa może dodatkowo mieć ciekawe wzory i kształty.

listwa przysufitowaDekoracyjne wzornictwo oraz mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawiają, że detale można z łatwością dopasować do charakteru wnętrza. Jeśli chcemy jedynie delikatnie podkreślić połączenie ściany i sufitu lepiej wybrać wąskie elementy o nieskomplikowanym kształcie. Te bardziej wzorzyste lepiej sprawdzą się w przypadku pomieszczeń wysokich, w których istotną rolę odgrywają wyraziste akcenty. Listwy przysufitowe, ścienne i przypodłogowe ze styropiany jest także bardzo łatwo dociąć na odpowiednią długość. Montaż nie wymaga zastosowania elektronarzędzi czy drogich urządzeń – wystarczy ręczna piła lub ostry nożyk do tapet, aby precyzyjnie przeciąć element w dowolnym miejscu. Łatwość cięcia ułatwia również dopasowanie detali w narożnikach. Dostępne na rynku listwy z polistyrenu przystosowane są do malowania.

Należy jedynie zwrócić uwagę na to, by stosowane emulsja nie była wzbogacona o rozpuszczalniki, ponieważ te spowodują uszkodzenie detali. Możliwość zmiany barwy kształtek styropianowych daje dodatkowe możliwości aranżacyjne. Tak wiele zalet lekkich listew z XPS przekłada się na duże zainteresowanie klientów. Szerokie grono osób, którym zależy na stworzeniu eleganckiego wnętrza, z chęcią decyduje się na ich montaż.