ogrodzenie budowy

Zalety pełnych ogrodzeń budowlanych

Zgodnie z przepisami obowiązującego w Polsce Prawa Budowlanego, inwestor ma obowiązek zabezpieczenia placu budowy. Jest to warunek konieczny, a w normie znajdziemy nawet konkretne informacje na temat tego, jakie cechy powinno spełniać takie ogrodzenie. Plac budowy jednak ciągle się zmienia, więc ustawiony tymczasowy płot musi posiadać elementy, które łatwo w razie potrzeby przestawić.

Ogrodzenie musi być wysokie

ogrodzenie budowyProducenci oferują dwa rodzaje ogrodzeń budowlanych: pełne i ażurowe. Teoretycznie oba te rozwiązania mogą być stosowane zamiennie, jednak warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie lepsze. Segmenty pełnych ogrodzeń budowlanych najczęściej są wykonane ze stali. Stelaż stanowią dwa metalowe słupki, które możemy swobodnie umieszczać w specjalnych betonowych podstawkach, co zapewni stabilność naszego ogrodzenia. Do produkcji rozpiętego między podporami przęsła, producenci najczęściej używają blachy falistej. Minimalną wysokość takiego płotu określa ustawa, dlatego nie znajdziemy niższych przęseł niż 1,5 metra. Najczęściej możemy jednak kupić lub wypożyczyć ogrodzenie budowlane pełne, które jest znacznie wyższe, a segmenty mają nawet 2 metry wysokości. Zabieg ten jest celowy, ponieważ wyższe ogrodzenie lepiej zabezpiecza plac budowy przed przechodniami.

ogrodzenie budowyDużą zaletą rusztowań pełnych jest to, że ciężko przez nie cokolwiek dostrzec. Dzięki temu w wykonywaniu obowiązków nie będą przeszkadzali pracownikom przechodnie lub jakieś inne osoby postronne. Ma to ogromne znaczenie dla komfortu pracy, dlatego coraz częściej wykonawca decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania. Poza przęsłami pełnymi o różnej długości, ogrodzenie powinno posiadać również furtkę i bramę wjazdową. Jeżeli na budowie jest bardzo mało miejsca, a sam plac przebiega obok dwóch dróg komunikacyjnych, czasami montuje się dwie bramy – wjazdową i wyjazdową, co ma ułatwić poruszanie się po budowie dużych samochodów dostawczych oraz maszyn budowlanych. Producenci ogrodzeń pełnych oczywiście uwzględnili to, że po placu budowy jeżdżą głównie gabarytowe pojazdy i zaprojektowali bramy w taki sposób, aby umożliwić swobodny ruch komunikacyjny. Pomimo, że przęsła zajmują stosunkowo miejsca w magazynie, nie każda firma może sobie pozwolić na zakup takiego ogrodzenia. Dlatego producenci bardzo często oferują nie tylko możliwość zakupu takiego płotu, ale również jego wypożyczenie.

Zwykle to właśnie producent w takim przypadku przywozi nam na plac budowy odpowiednie segmenty, a po zakończeniu prac je odbiera. Do obowiązków wykonawcy należy jedynie terminowe złożenie zamówienia oraz poinformowanie o zakończeniu prac i zdemontowanie przęseł.