klinkier elewacyjny

Zalety stosowania klinkieru elewacyjnego

Wykończenie elewacji domu jednorodzinnego nie zawsze należy do łatwych zadań, szczególnie wtedy, gdy wokół budynku znajduje się bardzo piękny ogród. W takim przypadku często elementem budynku jest znacznej wielkości taras, na którym rodzina relaksuje się w czasie wolnym. Budynek ma być więc nie tylko estetycznie wykończony, ale także ładny.

Klinkier w ceglastym kolorze

klinkier elewacyjnyWarto więc rozważyć urozmaicenie fasady za pomocą innych materiałów niż tynk dekoracyjny typu baranek. Do jednych z najchętniej wybieranych przez inwestorów rozwiązań zaliczyć można płytki elewacyjne wykonane z klinkieru. Aby uzyskać ciekawą elewację wcale nie trzeba decydować się na wybudowanie domu w systemie murów trójwarstwowych ze szczeliną wentylowaną. Takie rozwiązanie wygląda bardzo efektownie, jednak jest stosunkowo drogie (inwestor ponosi koszty związane z zakupem bloczków ściennych, izolacji termicznej oraz cegieł klinkierowych). Podobny, a nawet ciekawszy efekt można uzyskać, stosując płytki klinkierowe. Są to drobnowymiarowe materiały ceramiczne służące do wykończenia powierzchni pionowych na zewnątrz budynku. W przeciwieństwie do klasycznych płytek ceramicznych klinkierowe powstają w znacznie wyższej temperaturze, dzięki czemu producenci uzyskują dodatkowe spieczenie wierzchniej warstwy materiału.

klinkier elewacyjnyPowstały w ten sposób spiek to nic innego, jak rozpuszczony krzem oraz inne minerały, które pod wpływem obróbki termicznej utraciły swoją budowę krystaliczną i stały się bezpostaciowe. Powłoka ta zachowuje się podobnie jak szkło – jest nienasiąkliwa, często ma charakterystyczny połysk oraz bardzo duża twardość. Właśnie to sprawia, że klinkier elewacyjny jest chętnie wybierany przez inwestorów. Płytki można po prostu przykleić do ściany, używając wysokiej jakości zaprawy cementowej, która również nie posiada właściwości chłonięcia wody. Dodatkowo płytki klinkierowe nie zawsze występują w swoim klasycznym, ceglanoczerwonym kolorze – producenci barwią je na różne odcienie szarości, czerni, czerwieni oraz brązu, dzięki czemu każdy może znaleźć taką okładzinę, która najbardziej wpasuje się w jego oczekiwania. Bardzo ważną cechą klinkieru elewacyjnego jest to, że płytki są mrozoodporne.

Należy jednak pamiętać, aby podczas ich układania zadbać o odpowiednie wypełnienie fug. Woda nie wsiąka w strukturę paneli, jednak jeśli dostanie się pod nie, nagłe obniżenie temperatury może spowodować stopniowe kruszenie się kleju, a w konsekwencji odklejanie się klinkieru z powierzchni ściany. Ważne jest więc to, aby z wielką precyzją montować tego rodzaju wykończenie.

Więcej na https://www.misjalazienka.pl