tynk na ścianie

Zasadność stosowania tynkowania maszynowego w pomieszczeniach

Będąc na etapie wykańczania domu czy mieszkania trzeba wybrać, jakie otynkowanie chcemy wybrać. Na rynku jest wiele rodzajów tynków do użytku wewnętrznego. Do najpopularniejszych należą tynki gipsowe, wapienne czy cementowo – wapienne. Można również wyróżnić dwie metody wykańczania sufitów i ścian – sposób tradycyjny oraz maszynowy.

Czy tynki maszynowe się opłacają?

tynkWykańczanie za pomocą tynków maszynowych polega na używaniu gotowych i suchych mieszanek tynkarskich. Przygotowuje je się z wodą w agregatach tynkarskich, a nakładane są za pomocą pistoletów natryskowych. Inwestorzy chętnie korzystają z takiego rozwiązania, ponieważ jest to duża oszczędność czasu, a także miejsca – nie ma konieczności wydzielania oddzielnego miejsca na betoniarki, a czas pracy skraca się około 3 – 4 razy. Tynkowanie za pomocą pistoletów można wykonywać zaraz po zakończeniu stanu surowego budynku, czyli po wykonaniu pokrycia, położeniu dachu oraz zainstalowaniu okien czy drzwi. Zanim rozpocznie się prace tynkarskie ważne jest, aby instalacja wodno – kanalizacyjna, a także centralne ogrzewanie było gotowe, a także, aby była już rozprowadzona instalacja elektryczna wraz z puszkami i skrzyniami elektrycznymi. Czas, jaki należy poświęcić na tynkowanie budynków, to średnio około 30 dni lub 90 dni, a zależny jest od jej powierzchni oraz materiału, z którego została wykonana.

tynk na ścianieTemperatura w pomieszczeniu powinna wynosić minimum 5 stopni Celsjusza, a mury muszą być oczyszczone z wszelkiego pyłu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Tynki wykonuje się w granicach 1 – 1,5 centymetra grubości, i jest to uzależnione od nierówności ścian, na które są kładzione. Inaczej bywa w przypadku tynków wapiennych, gdzie grubość może sięgać nawet 2 centymetrów, a na suficie – 1,5. Niewątpliwą zaletą tynków maszynowych to to, że mieszanki są zawsze jednolite, dzięki czemu kładziony materiał jest wszędzie taki sam, co ma to duży wpływ na jakość wykonania. Ponadto w porównaniu do tynkowania ręcznego czas pracy ulega skróceniu. Jeśli chodzi o cenę tej usługi, to zwykle mieści się ona w granicach 21 – 27 zł/m^2 wliczając materiał, a bez niego — około 15 – 20 zł/m^2. Jeśli chodzi o wykończeniowe tynki maszynowe w łódzkim, to ceny oscylują w granicach 30 złotych za metr kwadratowy. Ostateczny koszt uzależniony jest od materiału i rodzaju tynku oraz od firmy, która będzie wykonywać zlecenie.

Warto zdecydować się na wybór tynkowania maszynowego. Coraz więcej osób chętnie korzysta z takiej opcji, ponieważ zdecydowanie skraca to czas pracy i miejsca, które byłoby potrzebne na żwir czy betoniarkę w przypadku tynkowania ręcznego. Tynkować maszynowo można każdy rodzaj ściany, a firma zajmująca się nimi z pewnością pomoże dobrać odpowiednią mieszankę.