kamery termowizyjne

Zastosowanie kamery termowizyjne i pirometru

Na pewno przyszło każdemu chociaż raz w życiu spotkać się z narzędziami zdolnymi do mierzenia temperatury, gdzie najpopularniejszym takim sprzętem jest termometr, który zapewne znajduje się w każdym domu. Wykorzystuje on jedną z technik pomiaru temperatury opartą na bliskim kontakcie z jego użytkownikiem.

Kamery termowizyjne – gdzie z nich się korzysta?

kamery termowizyjneJest wiele różnych rodzajów takiego przedmiotu, który może zostać podzielony na dwie kategorie. Jedna będzie związana z metodą jego działania, a druga pozwoli nam określić średni zakres mierzenia temperatury. W tej pierwszej znajdziemy więc takie pozycje, które opierają się na wykorzystaniu rtęci do pomiaru, alkoholu, gazu czy nawet bimetalowy. Coraz popularniejsze stają się termometry elektryczne, które mierzą temperaturę przez wpływ ciała na materiały zawarte w konstrukcji czujników. W drugiej kategorii odnajdziemy podział ze względu na ich przeznaczenie, jak chociażby lekarskie, które pozwalają na precyzyjne określenie temperatury ciała ludzkiego z zakresu od 32 stopni do 42, czy podwórzowe, zazwyczaj mierzące zewnętrzną pogodę w skali od -50 stopni do 50 stopni. Nie są to jednak jedyne narzędzia, które pozwalają na profesjonalne zmierzenie temperatury. Istnieje chociażby kamera termowizyjna, oferująca o wiele bardziej precyzyjne określenie temperatury, dodatkowo oferując podgląd obiektów na dołączonym wyświetlaczu cyfrowym. W odróżnieniu od termometru, możemy z niego korzystać w pełni bezdotykowo, gdzie nie trzeba dotykać badanego przedmiotu, aby poznać jego wartości. Najważniejsze jest jednak to, że otrzymujemy obraz w czasie rzeczywistym, który pozwala nam na podgląd rozkładania się temperatury we wskazanym obiekcie, prezentując bardziej gorące miejsca kolorem czerwonym, a te mniej mogą posiadać barwy pomarańczowe lub żółte. Warto zauważyć, że termowizja odnajduje swoje zastosowanie w wielu różnych miejscach. Można chociażby wspomnieć o medycynie, gdzie przy pomocy takiego sprzętu, można wykryć raka piersi, stanów zapalnych, zmian alergicznych itd. W budownictwie czy elektronice, kamery termowizyjne pozwalają na odkrycie miejsc ulotu ciepła czy sprawdzenie stanu izolacji cieplnej. Jeśli nie zależy nam na podglądzie rozłożonej temperatury, a jednak podoba nam się wizja bezdotykowej analizy danego obiektu, idealny wydaje się być pirometr.

Jest on bardzo prosty w obsłudze, gdzie wystarczy wycelować laserowym wskaźnikiem w obiekt znajdujący się na wprost i po chwili otrzymamy wynik temperatury. Wykorzystywane to jest w branży spożywczej, gdzie można zmierzyć temperatury w lodówkach czy zamrażarkach dzięki temu.